Vážení zákazníci, z důvodu velké vytíženosti nebudeme již bohužel schopni garantovat doručení všech objednávek došlých po 1.12.2024 do vánočních svátků. Děkujeme za pochopení.

Jak se zbavit prachu snadno a efektivně

Když přijde na to, jak se zbavit prachu, je klíčové použití vhodných nástrojů. Prachovky z peří nebo nadýchaných umělých vláken prach jen šíří kolem. Je ale potřeba ho dostat úplně pryč, nejlépe setřením. Pro to bezvadně slouží utěrky z mikrovlákna nebo jiné navlhčené hadříky určené pro úklid. Pak už stačí postupovat podle nároků čištěných ploch.

Zatočte s prachem

Jak často budete prach utírat, záleží na počtu členů vaší domácnosti i zvířecích miláčcích (čím je vás víc, tím víc musíte uklízet). Trpí-li někdo alergiemi, je nutné uklízení alespoň jednou týdně, jinak stačí jednou nebo dvakrát za měsíc. Méně frekventovaná místa dokonce až po několika měsících. Důležité je, abyste očistili prach vždy (u alergiků i dřív), když povrch pokryje viditelnou vrstvou. Ta může ničit nábytek i elektroniku a způsobovat zdravotní potíže.

Tip: Prach otírejte vždy od nejvyššího bodu místnosti po ten nejnižší. Úklidem dochází k jeho rozvíření a usazuje se spíše dole. Zbavíte se tak největšího množství prachu a nezašpiníte si už uklizená místa.

 

Nanášejte prostředky správně

Ať už máte oblíbený jakýkoli druh hadry a čističe, snažte se mít hadřík vždy vlhký (mokrý by mohl vytvářet žmolky). Čistící prostředky nanášejte vždy na hadřík, nikdy ne přímo na povrch, abyste jej nepoškodili.

 

Na žárovky s alkoholem

Připečený prach od tepla na žárovkách snadno otřete hadříkem navlhčeným v čistém alkoholu nebo lihu. Žárovky tak budou vydávat víc světla, čímž ušetříte náklady na elektřinu.

 

U rostlin detailně

Protože živé i umělé pokojové květiny mají na listech různé záhyby a jsou pórovité, hadříkem do nich prach spíš zatlačíte. Nejdřív si proto pomozte starým zubním kartáčkem, druhou rukou podepřete listy. Na závěr rostlinu otřete navlhčenou bavlněnou látkou (klidně ze starého trička).

 

Do mezírek se sprejem

Malinké otvory, jako jsou třeba větrací mřížky v koupelně nebo na klávesnici počítače, vyfoukne stlačený vzduch ve spreji.

 

Nechte si pomoci od sušičky

Domácí textilie (deky, polštáře, závěsy apod.) prach nejen sbírají, ale s postupnou únavou materiálu jej i vytváří. Měli byste je vyprat aspoň 2x ročně. Jak se zbavit prachu u těch, které k praní nejsou určené? Vyzkoušejte sušičku na prádlo: dejte do ní textilie spolu s mokrým ručníkem na krátký šetrný program.

 

Na připevněné látky s válečkem

Stínítka lamp nebo další napevno umístěné textilie můžete snadno očistit lepicím válečkem na oblečení.

 

Usnadněte si uklízení

Špatnou organizací domácnosti nebo nevšímání si některých součástí si zbytečně přiděláváte práci. Větší pozornost věnujte hlavně:

  • posteli: aspoň jednou týdně pořádně vyklepejte peřiny i polštáře a ukliďte i pod postelí, kam padá všechen prach a odumřelé kožní buňky,
  • skříním a šatníkům: uspořádáním se nejen dostanete na všechna místa, ale protože látky zachytávají největší množství prachu, snažte se nechat podlahy nebo dna skříní prázdné pro rychlejší úklid,
  • minimum věcí na podlaze: prach se nebude mít kolem čeho hromadit.

 

Napsala: Kateřina Faltová